Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 09:20
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Popularny dyskont z olbrzymią karą za wprowadzanie klientów w błąd. Daliście się oszukać?

60 milionów złotych za wprowadzanie klientów w błąd. Taką decyzję podjął prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po kontrolach Inspekcji Handlowej w sklepach jednego z gigantów spożywczych. Dotkliwe kary to ukłon w stronę coraz bardziej świadomych konsumentów, którzy chcą wspierać polskich dostawców.

Autor: iStock

Konsumenci wprowadzeni w błąd

Świadomość konsumentów rośnie, dlatego UOKiK przywiązuje szczególną uwagę do właściwego oznakowania produktów sklepowych oraz ich pochodzenia. Właśnie to drugie było szczegółowo sprawdzane przez Inspekcję Handlową w IV kwartale 2019 r., I i II kwartale 2020 r. oraz w lutym 2021 r. w sklepach sieci Biedronka. Każda kontrola wykazała rażące nieprawidłowości, które miały charakter długoterminowy. Pod lupę inspektorów trafiły przede wszystkim warzywa i owoce, rosnące zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Niewłaściwy opis kraju pochodzenia stwierdzono w niespełna 28 proc. sklepów.
„Nasze postępowanie wykazało, że w wielu przypadkach informacje na wywieszkach różniły się od tych na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy. Naruszenia te miały charakter systemowy i długotrwały” – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Dobre, bo (nie)polskie?

„Przykładowo na wywieszce przy stoisku był napis 'Polska', chociaż w rzeczywistości czosnek sprzedawany 15 października 2019 r. w Biedronce w Łodzi pochodził z Hiszpanii, ziemniaki oferowane 19 lutego 2020 r. w Radymnie (podkarpackie) – z Francji, kapusta włoska sprzedawana 19 lutego 2020 r. w Kołobrzegu – z Francji, seler oferowany 12 maja 2020 r. przez dyskont w Koszalinie – z Niderlandów, gruszki dostępne 24 lutego 2021 r. w Biedronce w Katowicach – z Holandii, a cebula szalotka, którą można było nabyć 24 lutego 2021 r. w sklepie w Bydgoszczy – z Francji” – wylicza UOKiK.
Błędna informacja może powodować, że klienci nieświadomie wspierają zagraniczną gospodarkę, choć wielu z nich kupuje tylko polskie produkty, aby pomóc tutejszym przedsiębiorcom. Jak podaje urząd, z badania Ipsos „Moda na polskość” z 2016 r. wynika, że aż 76 proc. krajowych konsumentów wybiera żywność polskiego pochodzenia.

Nie tylko Biedronka

Za trwałe naruszanie zasad Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Jeronimo Martins Polska karę 60 milionów złotych. Z informacji podanej przez instytucję wynika jednak, że nieprawidłowości stwierdzono również w konkurencyjnych sieciach sprzedaży.
„Po kontrolach oznakowania warzyw i owoców krajem pochodzenia, prowadzonych przez Inspekcję Handlową w pierwszym półroczu 2020 r., Prezes UOKiK wszczął w sierpniu 2020 roku również postępowanie o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów wobec sieci Kaufland Polska Markety. Obecnie jest ono w toku. Do prowadzonych na zasadzie franczyzy sieci Delikatesy Centrum, Intermarche i Stokrotka Prezes UOKiK wystosował wezwania do zmiany praktyk” – czytamy na rządowej stronie.

Decyzja Prezesa Chróstnego w sprawie kary dla Biedronki nie jest prawomocna. Jeronimo Martins Polska może odwołać się od niej do sądu. Konsumenci, którzy zostali dotknięci nieuczciwymi praktykami handlowymi, mogą uzyskać pomoc kontaktując się z miejskim lub powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, dzwoniąc na infolinię pod nr 801 440 220 lub zgłaszając nieprawidłowości w oddziale Inspekcji Handlowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HuczwostradaTreść komentarza: Pytanie do P.psycholog. Czy można poka@ywać niepełnoletnie dzieci i młodzieży, bez ich zgody w internecie. Czy kiedy dorosną, nie będą przeżywały że był ten fakt z ich życia ukazany światu? Jaka szkodliwość na psychice dziecka w rezultacie dorosłego człowieka potem, będzie miała miejsce. Jakie przygotowanie i wiedzę ma psycholog że na to pozwala?Data dodania komentarza: 26.12.2024, 20:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskimAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Czy te wspaniałe, piękne dzieci naprawdę chcą, żeby pokazywać takie zdjęcia? Czy ten Pan zastanowił się, zanim to opublikował??? Nieważne czyjeś uczucia, ważny lans. Jakie to smutne...Data dodania komentarza: 26.12.2024, 19:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskimAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Na tę prywatną imprezę miasto dorzuci ponad pół miliona złotych. Zgadnijcie z jaką partią sympatyzuje pan prezydent.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 17:38Źródło komentarza: Sylwester w Chełmie z TV Republika. Zainteresowanie przerosło oczekiwaniaAutor komentarza: Kilo indykaTreść komentarza: Ważne że mu tak smakuje i dobrze się czuję!Data dodania komentarza: 26.12.2024, 13:38Źródło komentarza: Zapomniany bramkarzAutor komentarza: StańczykTreść komentarza: Dobrze by było zaplutego oszusta wsadzić do kryminału, ale jeśli sąd się pospieszy z wyrokiem, to Duda go ułaskawi.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 12:45Źródło komentarza: "Kilometrówki" Ryszarda C. O co prokuratura w Zamościu oskarżyła byłego europosła?Autor komentarza: nasi przyjacieleTreść komentarza: A nasza rodzina skorzystała na wysiedleniu Niemców z Dolnego Śląska, nasza rodzina dostała dom z ogródkiem , a w domu wszystko było czego dusza zapragnie, nawet w piwnicy zawekowana żywność, także żyliśmy przez długi okres jak hrabiowie Zapraszamy się nawzajem co roku z zaprzyjażnioną rodziną z Niemiec, która w tym domu mieszkała.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 10:25Źródło komentarza: Płoskie pamięta! Minęły już 82 lata od niemieckich zbrodni
Reklama