Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:45
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Poterna, którą odkryto na nowo

Wzmianki o zamojskiej Furcie Wodnej można znaleźć w wielu przewodnikach turystycznych. Dowiadujemy się z nich, iż ta budowla została wzniesiona pod kierunkiem Jana Mallet-Malletskiego (żył w latach 1777-1846), podczas pierwszej modernizacji twierdzy.

Autor: Adam Gąsianowski

W murach miejskich przebito wówczas poterny, zwane także furtami. Na przedpolach twierdzy powstał "system dzieł ziemnych" (raweliny, lunety, redany itd.). Poprawiono i przebudowano m.in. zamojskie fosy. 

Nowiutkie furty miały ułatwić pieszą komunikację między twierdzą a jej przedpolem. Jak wyglądały? Były to mające zwykle ponad 10-metrów długości korytarze o charakterystycznym, kolebkowym sklepieniu. Ukryto je w murze, co miało chronić obrońców przez ewentualnym ostrzałem najeźdźców. 

Taką furtę, zwaną wodną można oglądać np. przy ulicy Bernarda Moranda (inne poterny istniały m.in. obok Nowej Bramy Lwowskiej, obok Starej Bramy Lubelskiej). Nie zawsze była wyeksponowana. 

– Dzisiaj wygląda pięknie. Pamiętam jednak, że jeszcze w latach 70. ub. wieku zamojska Furta Wodna była zasypana, nieczytelna – wspomina Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Potem jednak zapadła decyzja o jej odrestaurowaniu. Prace przeprowadzono w latach 80. Widać je na jednym ze zdjęć z moich zbiorów. Uwagę zwraca duża, metalowa szyna którą położono nad wejściem do furty. Widać ją tuż nad głową mężczyzny ubranego w białą koszulkę (to zapewne jeden z budowlańców – przyp. red.). Czy takich metalowych elementów jest tam więcej? To możliwe. To także na nich zapewne ułożono kolejną warstwę odrestaurowanego, fortecznego muru.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama