Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Amfiteatr – niewykorzystana szansa

Amfiteatr najpierw był dumą, a potem przez wiele lat... straszył mieszkańców Zamościa. Stał obok Starówki, w sąsiedztwie Nowej Bramy Lubelskiej. Teraz pozostało po nim tylko (trochę dziwne) wspomnienie.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Amfiteatr – niewykorzystana szansa

Autor: Adam Gąsianowski

Obiekt postawiono w czynie społecznym w połowie lat 70. ub. wieku, Przez kilkanaście lat odbywały się tam wszystkie, ważniejsze imprezy kulturalne w mieście. Niestety, amfiteatr w latach 90. podupadł. Pikniki, imprezy artystyczne oraz uroczystości zaczęto organizować głównie na zamojskim Rynku Wielkim oraz w sąsiedztwie Parku Miejskiego. 
Po obszernej, zadaszonej scenie amfiteatru, ławkach dla ponad 3,5 tys. osób (znajdowały się na widowni), kawiarniach i m.in. salonie gier nie pozostał nawet ślad. Przez lata można było za to oglądać wyszczerbione schody, połamane lampy, potłuczone szyby wystawowe oraz góry gruzu i śmieci. Zamiast miłośników kultury w amfiteatrze zagnieździli się amatorzy wódki i taniego wina. 
Był czas, że to miejsce uważano nawet za "siedlisko zła" i... omijano go z daleka. Coś się mogło jednak zmienić... Kilka lat temu w ramach wielkiego, unijnego projektu zamojski magistrat zaplanował renowację staromiejskich fortyfikacji. Pojawił się też plan przebudowy amfiteatru. W jego miejscu planowano postawić nowoczesną salę koncertową. Byłaby to wówczas siedziba zamojskiej Orkiestry Symfonicznej. 
Krakowska firma "KKM Biuro Projektowe" stworzyła koncepcję takiej inwestycji. Miała ona pochłonąć ok. 40 mln zł (dofinansowanie na ten cel planowano pozyskać z UE). W sumie na widowni mogłoby się pomieścić ponad 600 melomanów. Zaprojektowano także zaplecza, garderoby dla artystów, magazyny, pomieszczenia administracyjne oraz kawiarnię. Na pokrytym trawą dachu miał powstać taras widokowy. Szacowano, że powierzchnia użytkowa całego kompleksu będzie przekraczać 6 tys. mkw. Niestety, pomysł upadł, bo nie przypadł do gustu konserwatorom zabytków. Nic nie pomogły prośby, tłumaczenia. 
W końcu sali koncertowej nie wybudowano, a zdewastowany amfiteatr (który wcześniej konserwatorom jakoś nie przeszkadzał) zburzono. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama