Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:00
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Kiszonki ze starej kazamaty

Na zdjęciu z połowy ubiegłego wieku widać ruinę ceglanej budowli z wymalowanym białą farbą napisem "Punkt skupu". To były smętne pozostałości jednej z kazamat zamojskiego Bastionu I. Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Budynek był kiedyś niepozorny, ale miał ciekawą historię. Mój ojciec Eugeniusz był kolejarzem i dobrze znał to miejsce. Opowiadał mi kiedyś, że w latach 60. i 70. ub. wieku funkcjonowała tam duża kwaszarnia ogórków i kiszonej kapusty – wspomina Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Stały tam rzędy beczek. Do tego miejsca często przychodzili np. kolejarze z pobliskiej stacji. Czasami kupowali tam ogórki kiszone, które świetnie im pasowały "pod kielicha".

Kwaszarnia była poważnym przedsięwzięciem. Ogórki i kiszona kapusta trafiały stamtąd do zamojskich sklepów i restauracji. Mogły smakować znakomicie, bo warunki w tych pozostałościach staromiejskich fortyfikacji świetnie podobno nadawały się do kiszenia i przechowywania różnych produktów spożywczych. 
Dlaczego? – Temperatura była tam w miarę stała i to przez cały rok. W sumie zawsze panował tam chłód. To był atut tego miejsca – opowiada Adam Gąsianowski. – Jednak kwaszarnia była tylko jednym z ciekawych epizodów w historii tej budowli. 

Mury tego zabytku pamiętają kilka wieków. Obok zamojskiego kościoła pw. św. Mikołaja (wcześniej była to cerkiew grekokatolicka) znajdował się kiedyś potężny, forteczny bastion I. Został on wysadzony w powietrze przez zaborców prawdopodobnie w 1870 r. (po likwidacji twierdzy). Potem wybudowano tam tory kolejowe, które (w 1915 r.) przecięły pozostałości dawnego bastionu niemal na pół. Jednak nie wszystko zostało zupełnie zniszczone. Po dawnych fortyfikacjach pozostały dwie, potężne kazamaty. 

W tej od strony zachodniej (chodzi o późniejszą kwaszarnię) założono początkowo wojskowy magazyn (trzymano tam kapustę i naftę), a potem budynek dzierżawili m.in. zamojscy kupcy. Na zdjęciu znajdującym się w zbiorach Adama Gąsianowskiego widać pozostałości tej zabytkowej budowli. Fotografię wykonano w połowie XX wieku. W tym czasie funkcjonował tam punkt skupu, o czym świadczy wymalowany napis na drewnianych drzwiach (przypominających zresztą wrota do stodoły). 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 05.12.2016 04:46
A kiedy KK zamierza oddać cerkiew grekokatolikom ? Cz w KK wszystko działa tylko w jedną stronę ,..

Sebastian 04.12.2016 17:50
świetny artykuł, mega, poproszę o więcej takich, historia zamojskich miejscówek, Małpi Gaj, amfiteatr itp, ekstra

red 05.12.2016 08:56
Dziękujemy Sebastian. Amfiteatr już był: http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/1190,podwojny-portret-zamojszczyzny-amfiteatr-niewykorz

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama