Obiekt został już przekazany wykonawcy, a pierwsze prace rozpoczną się 16 kwietnia. Przypomnijmy, że środki na remont Domu Centralnego w kwocie 3,3 mln zł miasto otrzymało z z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (dofinansowanie stanowi aż 98 proc. wartości robót budowlanych).
– Długo wyczekiwany przez mieszkańców kamienicy remont potrwa maksymalnie do końca czerwca przyszłego roku. Uciążliwości związane z pracami budowlanymi z pewnością będą, ale nikt – ani lokatorzy, ani przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalności w lokalach na parterze, nie muszą opuszczać zajmowanych przez siebie pomieszczeń – mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
W ramach zadania pn. „Modernizacja Domu Centralnego w Zamościu” zaplanowano szereg prac budowlano-konserwatorskich m. in. renowację czterech klatek schodowych, przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej w kamienicy, modernizację dachu (obejmującą wymianę poszycia dachowego z naprawą więźby dachowej i modernizację systemu odwodnienia dachu). Wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu zamojska firma BROBUD.
- Przeczytaj też: Zamość: Wnuk i Zwolak oskarżają się wzajemnie przed wyborami
Kamienica została wzniesiona w latach 1910-1911 – według projektu Władysława Luchta – dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego. Pod względem technicznym był to najnowocześniejszy obiekt w regionie. Miał własny agregat elektryczny i centralne ogrzewanie. Trzypiętrowa, secesyjna budowla mieściła w sobie m. in. biura, mieszkania, sklepy, restaurację, salę kinowo-teatralną oraz hotel zwany „Centralką”, gdzie zatrzymywali się m. in. pisarka Maria Dąbrowska i marszałek Józef Piłsudski. Jednym z lokatorów kamienicy był Bolesław Leśmian, poeta i notariusz zamojskiego sądu.
Obecnie w Centralce znajduje się 29 lokali mieszkalnych oraz 6 użytkowych. Obiekt znajduje się w ścisłej ochronie konserwatorskiej.
Napisz komentarz
Komentarze