Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:46
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: zapomniany zajazd rodziny Dichterów

"Przyjeżdżało się do Zamościa końmi i zostawiało je w staroświeckim zajeździe żydowskim Dichtera" – pisał Zygmunt Klukowski, lekarz, kronikarz i społecznik ze Szczebrzeszyna. "Na papierku miewało się notatkę co trzeba było w Zamościu załatwić, co kupić, a było tego zawsze tyle, że nie dawało się zapamiętać".
Podwójny portret Zamojszczyzny: zapomniany zajazd rodziny Dichterów

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Doktor Klukowski z okolic zajazdu Dichtera zwykle ruszał "w miasto". Tak o tym pisał w swoich wspomnieniach z lat 20. ub wieku. "Sprawunki i interesy załatwiało się szybko, bo przecie wszystkie sklepy i urzędy mieściły się albo w Rynku, albo w przyległych uliczkach" – czytamy m.in. w jego zapiskach z tamtego czasu. "Sklep kolonialny właściwie był tylko jeden, Grzelińskiego, później Matei, w Rynku, koło apteki Kłossowskiego. Innych, mniejszych nie brało się w rachubę. Tu można było zaopatrzyć się we wszystko czego potrzebowało gospodarstwo domowe; kupowało się wódki, likiery wina". 
Jednak bywało, że na różne zamojskie "sprawunki" czasu jednak brakowało (gdy się np. zbyt długo zabawiło w restauracjach). Wtedy można było zatrzymać się na noc m.in. w zajeździe przy ul. Staszica 4 (zwłaszcza, że konie już stały obok). Został on wzniesiony pod koniec XVIII w. Przez kilka pokoleń zajazd należał do żydowskiej rodziny Dichterów. Na archiwalnych fotografiach widać, że miał on charakterystyczny, bardzo wysoki dach pokryty dachówką. Była tam także spora oficyna (mieściło się w niej kilka pokoi do wynajęcia), a obok wybudowano stajnię. Nie tylko. Na starych fotografiach widać także m.in. charakterystyczny łuk bramy wjazdowej do zajazdu. Ta budowla... zbiła nas ostatnio trochę z tropu, ale na szczęście dzięki naszym czytelnikom udało się zagadkę rozwikłać. 
Chodzi o archiwalne zdjęcie wykonane przez Jana Strzyżowskiego (w latach 20. ub. wieku), które umieściliśmy w naszym cyklu w poprzednim numerze KT. Na pierwszym planie widać właśnie ów (dzisiaj już nieistniejący) łuk. Nie wiedzieliśmy o tym. Szukaliśmy miejsca, gdzie taka budowla mogła się znajdować. Najbardziej prawdopodobne wydawało się, że jest to element zamurowanych podcieni Starej Bramy Lwowskiej. To był błąd, który nasi Czytelnicy od razu wychwycili. Jeden z nich przekonywał, że fotografia musiała być wykonana z Nowej Bramy Lubelskiej, inny, iż wykonano ją z okna kościoła franciszkańskiego (wskazywał na to "kąt, pod którym stoi na zdjęciu kościół pw. św. Mikołaja", który na fotografii widać w tle). Z kłopotu wybawiła nas dopiero pani Anna Sokołowska, nasza Czytelniczka z Zamościa. 
– To zdjęcie z całą pewnością zostało wykonane z miejsca, gdzie był kiedyś zajazd rodziny Dichterów – przekonuje. – Ten łuk jest po prostu częścią bramy wjazdowej, która tam kiedyś stała (widać ją na archiwalnym zdjęciu, które dzisiaj prezentujemy – przyp. red.). Wskazuje na to m.in. grubość muru uwiecznionego na zdjęciu wykonanym przez Jana Strzyżowskiego oraz perspektywa, z której wykonano fotografię.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama