Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Historia

Podwójny portret Zamojszczyzny: Westchnąć za nimi do Boga
Podwójny portret Zamojszczyzny: Westchnąć za nimi do Boga

Zamojska ulica Peowiaków jest jednym z najważniejszych traktów w mieście. Była ona przez jakiś czas uznawana za obwodnicę Starego Miasta. Wielu mieszkańców Zamościa pamięta jednak tę część Zamościa w specyficzny, mało pogodny sposób...

10.05.2017 09:03    1    3
Zamojskie żywe torpedy
Zamojskie żywe torpedy

"Z prośbą o opublikowanie otrzymaliśmy zupełnie niezwykły i zdumiewający list. Mianowicie w liście tym zgłaszają się do nas kandydaci na tzw. żywe torpedy" – czytamy w "Ilustrowanym Kuryerze Codziennym" z 6 maja 1939 r. (nr 124). "Przypominamy tutaj, iż swego czasu prasa światowa doniosła o istnieniu w armii japońskiej ochotników, którzy zgłaszają się jako kandydaci do prowadzenia torped i kierowania niemi. Taki człowiek nie ma już powrotu...".

10.05.2017 07:15    3    2
Pamięci siostry Longiny. Uroczystości w Sahryniu
Pamięci siostry Longiny. Uroczystości w Sahryniu

W Sahryniu (gm. Werbkowice) odbędą się uroczystości związane z 73. rocznicą męczeńskiej śmierci siostry Longiny oraz siedmiu wychowanków Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach. Poprzedzi je rajd motocyklowy.

09.05.2017 09:00
Zamość w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (ZDJĘCIA)
Zamość w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (ZDJĘCIA)

Jak co roku, na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

03.05.2017 12:41    2    2
Pogrzeb połączony ze... ślubem, czyli o dawnej rezydencji Zamoyskich
Pogrzeb połączony ze... ślubem, czyli o dawnej rezydencji Zamoyskich

Rezydencja Zamoyskich w Zamościu nie miała sobie równych. Ufundował ją Jan Zamoyski, szacowny kanclerz, hetman i założyciel miasta. Gościły tam koronowane głowy, dostojni jeńcy, dyplomaci i dystyngowani arystokraci. Gmach był także tłem wielu ceremonii pogrzebowych i ślubów. Czasami odbywały się one niemal... jednocześnie.

03.05.2017 09:00    5
Szczebrzeszyn: Trzy ostatnie litery Tory
Szczebrzeszyn: Trzy ostatnie litery Tory

Ponad 300 uczestników Marszu Żywych (zaplanowano go 24 kwietnia w Auschwitz-Birkenau) przybyło do Szczebrzeszyna. Odbyła się tam nietypowa uroczystość. Było to symboliczne dopisanie trzech ostatnich liter do Tory, która po tej ceremonii trafi do Izraela, a potem do synagogi w Montrealu.

02.05.2017 17:06
Uroczystości w Błudku. Nie zapomnieli o ofiarach
Uroczystości w Błudku. Nie zapomnieli o ofiarach

W Błudku (gm. Susiec) odbędą się obchody kolejnej rocznicy likwidacji miejscowego obozu NKWD i UB. Przetrzymywano w nim żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w niedzielę (7 maja).

29.04.2017 07:02    1
Podwójny portret Zamojszczyzny: Pamiątkowa fotka z 1939 roku
Podwójny portret Zamojszczyzny: Pamiątkowa fotka z 1939 roku

Wyglądają jak turyści, którzy właśnie zrobili sobie zdjęcie przed jakąś niebywałą atrakcją. Jednak trzej mężczyźni na starej, wykonanej prawdopodobnie w 1939 r. fotografii to niemieccy żołnierze w mundurach Wehrmachtu. Stoją przed zdobytym, polskim działem przeciwlotniczym w zamojskich koszarach.

26.04.2017 08:00
Hodowla nordyckiej rasy
Hodowla nordyckiej rasy

Podczas ostatniej wojny Niemcy wywieźli z Zamojszczyzny tysiące dzieci. Część z nich zniemczono. W tym rabunkowym procederze specjalizowała się osławiona organizacja "Lebensborn". Miała ona także inne zadania. Nie bez powodu nazywano ją "stajnią rozrodczą Himmlera".

25.04.2017 19:00    3
Uczcili partyzantów. Uroczystości w Łabuniach (ZDJĘCIA)
Uczcili partyzantów. Uroczystości w Łabuniach (ZDJĘCIA)

23 kwietnia w Łabuniach zorganizowano uroczystości upamiętniające mord dokonany przez NKWD i UB na żołnierzach AK i ludności Łabuń.

25.04.2017 17:30
Zamość: Wybierz się na wycieczkę po mieście. Przewodnicy oprowadzą za darmo
Zamość: Wybierz się na wycieczkę po mieście. Przewodnicy oprowadzą za darmo

Na nadchodzącą niedzielę (23 kwietnia) Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej zaplanowało pierwszą w tym roku akcję z cyklu wycieczek tematycznych po Zamościu.

20.04.2017 09:00
Zamość: Pamiętają o powstańcach z warszawskiego getta. Akcja "Żonkile" w Bibliotece Pedagogicznej
Zamość: Pamiętają o powstańcach z warszawskiego getta. Akcja "Żonkile" w Bibliotece Pedagogicznej

Wczoraj (środa, 19 kwietnia) w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyły się warsztaty „Powstanie w getcie warszawskim”. Zorganizowano je w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem było upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1943 roku na terenie warszawskiego getta.

20.04.2017 08:00
Odkryj w sobie "pucharowca"
Odkryj w sobie "pucharowca"

Nie budowali wprawdzie ogromnych piramid (jak Egipcjanie) i nie prowadzili opiewanych przez poetów dalekich wypraw i wojen (jak mieszkańcy starożytnej Grecji), ale ich osiągnięcia także były znaczące. Jak zapewniają niektórzy naukowcy, możemy czuć się (przynajmniej w części) potomkami ludzi należących do prastarej kultury pucharów lejkowatych. Żyli oni w Europie pomiędzy 3700 a 1900 rokiem p.n.e.

19.04.2017 06:00    6
Ni do Boga, ni do ludzi - Zamojszczyzna krainą nawiedzaną przez upiory, wilkołaki, strzygi
Ni do Boga, ni do ludzi - Zamojszczyzna krainą nawiedzaną przez upiory, wilkołaki, strzygi

Zamojszczyzna jeszcze w XIX wieku była krainą nawiedzaną przez upiory, wilkołaki, strzygi i wiele innych, tajemniczych istot. W wodzie można było spotkać "topczyka", a po polach włóczyła się cholera w postaci nagiego człowieka. Nie warto było jej podwozić do rodzinnej miejscowości... Przeorana przez światowe wojny Zamojszczyzna zapomniała o swoich podaniach, tajemnicach i zabobonach. Na szczęście znalazł się człowiek, który je spisał.

18.04.2017 17:00    3    8
Niezwykła opowieść: Śladami dziadka Wacława
Niezwykła opowieść: Śladami dziadka Wacława

Dariusz Czop to matematyk, dyrektor gimnazjum w Jarczowie, członek Związku Piłsudczyków. Marian Łukowski to polonista, dyrektor gimnazjum w Witkowie, koło Gniezna. Na drugim krańcu Polski. Łukowski szukał grobu dziadka, żołnierza września 1939 roku. Czop go odnalazł.

16.04.2017 10:00
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama