Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:33
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Historia

Zamość: Profesor Miler
Zamość: Profesor Miler

Lewica ma swojego Millera – Leszka, a fani disco polo swojego – Marcina. Zamość ma Stefana, ale pisanego przez jedno "l".

28.03.2018 06:00    1    2
Świadkowie umierają, historia żyje
Świadkowie umierają, historia żyje

Projekt HI(my)STORY powstał nie tylko jako historyczny pomost łączący młodość z doświadczeniem, ale przede wszystkim z potrzeby serca. Pięć zamojskich licealistek, a zarazem absolwentek Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie, przez kilka miesięcy upowszechniało wiedzę o tragicznych losach Dzieci Zamojszczyzny. Przed tygodniem podsumowały swoje działania.

27.03.2018 08:15    1    3
Karawana zrabowanych dzieci
Karawana zrabowanych dzieci

Ta ponura sprawa obrosła legendą. 24 marca 1831 r. car Mikołaj I wydał ukaz, na podstawie którego dzieci oficerów i żołnierzy biorących udział w powstaniu listopadowym porywano do tzw. szkół kantonistów (jedna z nich istniała w Zamościu). Potem stawali się zawodowymi, rosyjskimi żołnierzami. 24 marca 1832 r. wydano kolejne, carskie zarządzenie. Tym razem zabierano m.in. sieroty i dzieci biedaków. Ci chłopcy mieli od 7 do 16 lat.

21.03.2018 09:00    2
Gm. Dołhobyczów: Policjantów zamordowali Sowieci
Gm. Dołhobyczów: Policjantów zamordowali Sowieci

W tym roku w Wólce Poturzyńskiej zostaną ekshumowani policjanci zamordowani przez Sowietów podczas agresji Związku Radzieckiego na Polskę

20.03.2018 07:10    1
Zamość: Akademia i kołtunowa zagadka
Zamość: Akademia i kołtunowa zagadka

To była duma dawnej Rzeczpospolitej. 15 marca 1595 r. otwarta została sławna Akademia Zamojska. Jej profesorowie musieli się zmierzyć z meandrami prawa, filozofii i teologii, ale zajmowały ich także zagadnienia medyczne. Pierwsza, poważna i międzynarodowa debata z ich udziałem odbyła się na temat pewnej "okropnej choroby", która niebezpiecznie szerzyła się w kraju. Był to kołtun, czyli... brudne, "zlepione w buły", sztywne włosy.

15.03.2018 07:00    6
Historia ze ślubnego obrazu
Historia ze ślubnego obrazu

Kilka tygodni temu Janusz Gac z Zamościa sprzątał strych starego domu. W zakurzonym, czarnym worku odnalazł obraz. Zdjęcie ślubne swoich rodziców z 1939 roku. To monidło, które skrywało tajemnice.

14.03.2018 11:00    1    1
Batalia o czystą mowę
Batalia o czystą mowę

"Zaczółem pisać tylko o sobie, i jak już się bardzo zamyślałem, to aż mi dziwno, że jakby do pomocy, przybył mi mój dawny ból i swojem zipaniem w kolanach jakby mi chce pomódz myśleć" – tak zaczynał opis losów swojej rodziny (w latach 30. ub. wieku) pewien współwłaściciel gospodarstwa piętnastomorgowego w woj. lubelskim. "E, jak tak, to we dwóch zacniemy od dziadka i z co więksego do dziś opisemy".

09.03.2018 06:00    4
Grabowiec: Upamiętnienia trzeba "ujednolicić"
Grabowiec: Upamiętnienia trzeba "ujednolicić"

"Na cmentarzu parafialnym w Grabowcu pochowani są żołnierze Wojska Polskiego z 1939 r. Proszę zwrócić uwagę jaką tablicę tam zamontowano. Dane o pomordowanych różnią się od tych zamieszczonych na tablicy w kościele parafialnym i danych zamieszczonych na pomniku na Górze Grabowiec. Chyba po trzydziestu latach wolnej Polski można to zweryfikować" – napisał do nas pan Marek (nazwisko do wiadomości redakcji).

09.03.2018 06:00    3    2
Ksiądz kanclerz z Gorajca
Ksiądz kanclerz z Gorajca

Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Wieloletnim kanclerzem diecezji lubelskiej, bliskim współpracownikiem bp. Stefana Wyszyńskiego. Papież Jan XXIII obdarzył go godnością prałata domowego. Mieszkańcy Gorajca pamiętają go jako tego, dzięki któremu mają własną parafię.

07.03.2018 06:00    1
Zapaliłem świeczkę na grobie ojca
Zapaliłem świeczkę na grobie ojca

Tomasz Urban był jednym z mieszkańców Siemierza aresztowanych w grudniu 1943 roku. Do domu już nie wrócił. Dopiero w ubiegłym roku rodzina dowiedziała się, że nie zginął na zamojskiej Rotundzie, ale na żydowskim cmentarzu w Cieszanowie koło Lubaczowa. Wzruszony Jan, ostatni żyjący syn Tomasza, mógł zapalić świeczkę na jego grobie.

02.03.2018 06:00    2
Katorga z Fiodorem Dostojewskim
Katorga z Fiodorem Dostojewskim

"W styczniu 1850 r. przywieźli z Petersburga dwóch rosyjskich więźniów stanu. Sergiusz, syn Fiodora Durow i Fiodor, syn Michała Dostojewski (...), skazani byli na cztery lata robót ciężkich, a następnie do wojska (...)" – notował w swoich wspomnieniach Szymon Tokarzewski. "Ten drugi (...), ten okrzyczany powieściopisarz, autor "Biednych ludzi", ta sława stolicy północnej – od razu nam się wydało, że nie dorósł do sławy".

27.02.2018 16:00    11
Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?
Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?

Władze gminy Telatyn przychyliły się do prośby mieszkańców, aby odnowić mogiłę wojenną w Łachowcach. I tu zaczęły się kłopoty. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej treść tablicy na pomniku nie odpowiada rzeczywistości. Mogiła nie jest rzeczywistym miejscem pochówku zamordowanych.

22.02.2018 06:00    2    4
Leon i Waleria Kuczyńscy. Patroni szkoły w Wierszczycy
Leon i Waleria Kuczyńscy. Patroni szkoły w Wierszczycy

Leon Kuczyński był przed wojną kierownikiem szkoły w Wierszczycy (gm. Jarczów), oficerem Wojska Polskiego, twórcą miejscowej konspiracji. Aresztowany przez Niemców trafił do obozu w Oświęcimiu. Już stamtąd nie wrócił. Jego żona Waleria w szkole w Wierszczycy przepracowała blisko 45 lat.

20.02.2018 17:00    1
Wielka, zapomniana tułaczka
Wielka, zapomniana tułaczka

"Sznury wozów. Na wozach ludzie i cały ich dobytek... Wygnano ich z siedzib, a siedziby spalono. Nie dano pozostać, choćby przy zgliszczach" – pisał 11 sierpnia 1915 r. Józef Wasercug, znany żurnalista "pism codziennych i perjodycznych". "A kiedy chłop polski stanął na progu izby, rozpostarł ręce i z miejsca nie ruszał, pchano go bagnetem kozackim na poniewierkę, na zmarnowanie".

20.02.2018 14:00    7
Komarów-Osada: Pamiętają o ofiarach. Uroczystości w rocznicę wysiedleń
Komarów-Osada: Pamiętają o ofiarach. Uroczystości w rocznicę wysiedleń

Na nadchodzący czwartek (22 lutego) w Komarowie-Osadzie zaplanowano uroczystości patriotyczne w 76. rocznicę wysiedleń, których Niemcy dokonywali w czasie II wojny światowej na Zamojszczyźnie, także w Komarowie i okolicznych wioskach.

17.02.2018 15:00
ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama