Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:59
Reklama
Reklama

Historia

Gm. Radecznica: Kraina grajków i śpiewaków
Gm. Radecznica: Kraina grajków i śpiewaków

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z unikatowego dziedzictwa naszego regionu. Na szczęście są ludzie, którzy to zmieniają. Niedawno ukazała się książka pt. "Przy onej dolinie. Zaburze, Radecznica, Roztocze Szczebrzeszyńskie". To niezwykła opowieść o muzyce tradycyjnej wykonywanej w tych okolicach, jej wykonawcach oraz miejscowych zwyczajach.

10.01.2018 07:06    3
Jak krzyże jechały do Porycka
Jak krzyże jechały do Porycka

Na cmentarzu w Porycku znajdowało się wysypisko śmieci, pasły się krowy, na dodatek rozpoczęto budowę młyna. Dzięki zaangażowaniu Stanisława Filipowicza budowa młyna została wstrzymana, uporządkowano cmentarz, na którym spoczęły szczątki pomordowanych Polaków. Z Zamościa przywieziono trzy duże metalowe krzyże. Jak dotarły na Ukrainę?

10.01.2018 06:00
Wagonem w tragiczną przeszłość. Pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny
Wagonem w tragiczną przeszłość. Pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny

Fundacja Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie chce w niezwykły sposób upamiętnić gehennę Dzieci Zamojszczyzny. Niewykluczone, że w Zamościu stanie niebawem wagon towarowy używany przez Niemców podczas ostatniej wojny do transportu wysiedlanej ludności. Pomysł już trafił na podatny grunt.

09.01.2018 15:00    1    5
Pejzaże z ponurych czasów. Zamojszczyzna w obiektywie niemieckich wojaków (ZDJĘCIA)
Pejzaże z ponurych czasów. Zamojszczyzna w obiektywie niemieckich wojaków (ZDJĘCIA)

Ten zbiór unikatowych fotografii wykonano na Zamojszczyźnie podczas ostatniej wojny. Zdjęcia "pstryknęli" niemieccy żołnierze. W którym dokładnie roku? Jak się nazywali? W jakim celu je zrobili? Trudno dzisiaj powiedzieć. Wiadomo jedynie, że odbitki zostały wykonane z negatywów w zamojskim zakładzie "Fotocentrala" przy ul. Żeromskiego 10.

04.01.2018 06:00    2    12
Duchowni zabici przez UPA
Duchowni zabici przez UPA

Nacjonaliści ukraińscy nikogo nie oszczędzali. Ginęły kobiety, dzieci, starcy, a także duchowni. Ogromne straty ze strony banderowców poniósł kościół rzymskokatolicki. Banderowcy napadali na księży i kościoły z wiernymi podczas nabożeństw, palili i niszczyli budowle sakralne, a także dokumentację kościelną, zaś swoim ofiarom uniemożliwiali religijne pochówki. Nad większością duszpasterzy, zakonników i zakonnic znęcano się okrutnie.

03.01.2018 06:00    2    5
Zabawa rozkręca się na dobre, czyli dawne karnawały
Zabawa rozkręca się na dobre, czyli dawne karnawały

"Błysnęło światło i ukryty kwartet wykonał tryumf. Lokaje wnieśli szampana. Goście trącili się kieliszkami, wstawali, siadali, szurali krzesłami, huczeli jak morze. Gdy znów pozajmowali miejsca, podano lody. Wtedy zaczęto wznosić toasty" – wspominał literat Wacław Grubiński upojną zabawę sylwestrową, która odbyła się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1911 r. (niestety, nie napisał gdzie był ów bal).

02.01.2018 16:00    3
Wojna, bieda i suchowolaki - wspomnienia Emilii Kozłowskiej
Wojna, bieda i suchowolaki - wspomnienia Emilii Kozłowskiej

– Gdy Niemcy najechali Polskę, miałam 12 lat. Pamiętam, że w okolicy Suchowoli-Kolonii pojawiło się dużo polskiego wojska. Tam, gdzie kończyło się nasze pole, przy lesie żołnierze ustawili tabor. Było tam mnóstwo broni, armat oraz wojskowa kuchnia – wspomina Emilia Kozłowska z Suchowoli-Kolonii. – Widziałam to, bo jeden z żołnierzy nas do obozu zaprosił.

29.12.2017 06:00    4
O Katyniu w USA
O Katyniu w USA

Karol Smyrski był więziony w Ostaszkowie, a został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy. Jego wnuk Ryszard Smyrski, który jest działaczem Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, przybliżył sylwetkę dziadka polskiej młodzieży mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.

23.12.2017 11:00    2
Opowieści o chłopskiej nędzy
Opowieści o chłopskiej nędzy

Rodzinne historie: pełne skarg na temat kolejnych, przewalających się wojen, biedowania, harówki w polu. To także opowieści o twardym... chłopskim karku, który nie tak łatwo było zaborcom, dziedzicom i niestety także polskim urzędnikom ugiąć, przetrącić. W latach 30. ub. wieku Instytut Gospodarstwa Społecznego wydał "Pamiętniki chłopów". To wstrząsające źródło wiedzy o historii naszej wsi.

20.12.2017 08:00    1    5
Święta u Galicyjanów
Święta u Galicyjanów

Jest osobą niezwykle ciepłą, życzliwą. Emilia Kozłowska z domu Nowaczek opowiedziała nam o zwyczajach wigilijnych w Suchowoli-Kolonii (gm. Adamów), swoim wojennym weselu, okupacyjnych losach mieszkańców rodzinnej miejscowości oraz m.in. sławnych butach suchowolakach.

20.12.2017 07:33    2
Gm. Ulhówek: Rewolucja praprzodków, czyli o niezwykłym odkryciu na polu w Miednikach
Gm. Ulhówek: Rewolucja praprzodków, czyli o niezwykłym odkryciu na polu w Miednikach

Znalazcy myśleli, iż odkryli skarb. I tak było. Miał on jednak inny wymiar niż sobie początkowo wyobrażano... W 1930 r. na polu Michała Worobieja, gospodarza z miejscowości Miedniki (gmina Uchanie) wykopano coś dziwnego. Była to skrzynia wykonana z pięciu kamiennych płyt o grubości ok. 20 cm. Jak się potem okazało znalezisko miało kilka tysięcy lat!

13.12.2017 10:00    1
Dziecko, to nie potrwa długo. Opowieść o Andrzeju Szymaniku
Dziecko, to nie potrwa długo. Opowieść o Andrzeju Szymaniku

Niemcy pozwolili się pożegnać z aresztowanymi. Andrzej Szymanik, właściciel składu materiałów budowlanych i opałowych w Hrubieszowie, ostatni raz pogłaskał po głowie swoje dzieci: 10-letnią Kasię, 7-letniego Stasia. Pogładził po brzuchu żonę, która była w ósmym miesiącu ciąży.

07.12.2017 07:00    1
Masakra mieszkańców Kitowa
Masakra mieszkańców Kitowa

W takie potworne zbrodnie nadal trudno uwierzyć. 11 grudnia 1942 r. Niemcy otoczyli Kitów (gm. Sułów) i zamordowali 168 żyjących tam, spokojnych mieszkańców. Ofiary egzekucji dobijali (skacząc po nich) okrutni, niemieccy koloniści z pobliskiego Nawozu. Z masakry ocalała tylko jedna dziewczynka, która wydostała się... spod trupa swojej mamy.

06.12.2017 16:16    5    13
Jan i Helena Tymoszowie - nauczycielska para
Jan i Helena Tymoszowie - nauczycielska para

On był korpulentny, ona szczupła i wysoka. On uczył języka polskiego. Ona matematyki. Byli tak różni, a tworzyli niezwykłą parę. Jan i Helena Tymoszowie byli nauczycielami w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Uczniowie mówili od nich dobrotliwie "Jasio" i "Gloria".

29.11.2017 17:06    1    4
Rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Wspomnienia Kazimiery Krasnopolskiej ze Skierbieszowa
Rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Wspomnienia Kazimiery Krasnopolskiej ze Skierbieszowa

– Wojna to coś strasznego. Gdyby teraz do niej doszło nie byłabym chyba w stanie takiego ogromu ludzkiego cierpienia przeżyć, znowu wytrzymać. Wtedy było ono niewyobrażalne – mówi Kazimiera Krasnopolska ze Skierbieszowa-Kolonii (gm. Skierbieszów). Kobieta opowiedziała nam o wysiedleniu miejscowości, w której się urodziła, obozie przejściowym w Zamościu oraz tragedii miejscowych Żydów.

28.11.2017 06:00    12
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama