Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Historia

Pączek – specjał godny salonów. Jak kiedyś świętowano ostatki
Pączek – specjał godny salonów. Jak kiedyś świętowano ostatki

Zabawa do upadłego, ucztowanie aż do kresu wytrzymałości, morze alkoholu i słodkości rozpływające się w ustach. Nasi przodkowie podczas zapustów potrafili się zabawić na potęgę! To szaleństwo sięgało zenitu zwłaszcza w ostatnim tygodniu karnawału.

21.02.2017 06:00    2
Biłgoraj: Obchody 72. rocznicy utworzenia Armii Krajowej (ZDJĘCIA)
Biłgoraj: Obchody 72. rocznicy utworzenia Armii Krajowej (ZDJĘCIA)

Z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, przedstawicieli wielu organizacji i młodzieży odbyły się we wtorek (14 lutego) w Biłgoraju obchody 72. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

16.02.2017 09:12    1
Zbudujemy Biały Dom
Zbudujemy Biały Dom

Na gwiazdkę 1929 roku Władysław Stokowski wręczył swojej sympatii pamiętnik. Na pierwszej stronie wykaligrafował: "Zbudujemy Biały Dom! Każdy dzień naszego życia jest cegiełką Naszego Białego Domu, już fundamenty założone...". Pod deklaracją Władysław podpisał się jako Lala, a ona jako Helusza.

14.02.2017 18:10    2
Bujne życie pięknej Mani
Bujne życie pięknej Mani

Morderstwa (lub samobójstwa) w wyniku zdrady małżeńskiej lub źle pojmowanej miłości zdarzały się często. Chyba najsłynniejszą taką tragedią było w naszym kraju zabójstwo Marii Wisnowskiej "Wisienki" – aktorki, pożeraczki męskich serc i XIX-wiecznej celebrytki.

14.02.2017 13:40    2
Podwójny portret Zamojszczczyzny: Piękne miejsce, które... ożyło
Podwójny portret Zamojszczczyzny: Piękne miejsce, które... ożyło

Na starym, przedwojennym zdjęciu możemy oglądać zamojski kościół św. Anny, murowany płot i bramę, za którą jest obszerny dziedziniec dawnego klasztoru sióstr klarysek. Całość nie wygląda źle. Potem jednak kościół i sąsiedni klasztor zostały zniszczone, zdewastowane. Długo czekały na lepsze czasy...

14.02.2017 11:15    2
Zamość: Radni w obronie pomnika na ul. Śląskiej
Zamość: Radni w obronie pomnika na ul. Śląskiej

"Rada Miasta Zamość jest przeciwna likwidacji pomnika przy ul. Śląskiej w Zamościu, który upamiętnia bestialskie traktowanie i eksterminację przez niemiecki Wehrmacht jeńców". Uchwałę o takiej treści przegłosowali na ostatniej sesji RM zamojscy radni. Czy to coś da? Trudno powiedzieć.

14.02.2017 09:00    2    4
Sto lat z dziarskimi skautami. Jubileusz ZHP w Zamościu
Sto lat z dziarskimi skautami. Jubileusz ZHP w Zamościu

Harcerze przygotowują się do wielkiego święta. Niebawem będzie obchodzona z wielką pompą setna rocznica założenia tej organizacji w Zamościu. Wprawdzie główne uroczystości odbędą się w maju, jednak już pełną parą przygotowywane są gawędy, koncerty, wystawy, rajdy i przeróżne "wyczyny". Zbierane są też wspomnienia dawnych skautów. Bo jest się czym pochwalić!

14.02.2017 08:04    2
Tajemnicza wielbicielka Botticellego - niezwykła historia szklanych negatywów
Tajemnicza wielbicielka Botticellego - niezwykła historia szklanych negatywów

Na zdjęciu widać twarz młodej kobiety o dużych, rozmarzonych oczach. "Ja – Botticelli – w pokoju: koniec sierpnia 1910 r., w południe" – zanotowała w opisie, który po latach odnaleziono przy tym fotograficznym autoportrecie. Życie owej zapomnianej, ziemiańskiej fotografki z Zamojszczyzny oraz jej zdjęcia nadal są osnute tajemnicą. Czy można ją jeszcze rozwikłać?

08.02.2017 09:00    2    4
Na Krym i z powrotem
Na Krym i z powrotem

W Galerii Tretiakowskiej w Moskwie eksponowany jest obraz "U wezgłowia Lwa Tołstoja". Obraz przedstawia ostatnie godziny życia wielkiego autora takich powieści jak "Wojna i Pokój" oraz "Anna Karenina". U łoża pisarza stoi doktor Leon Stokowski. To pradziadek doktora Piotra Stokowskiego i prapradziadek doktor Małgorzaty Stokowskiej- Wojdy z Łaszczowa. W rodzinie Stokowskich nie brakowało wielkich postaci.

08.02.2017 07:09    1    2
Podwójny portret Zamojszczyzny: Czekamy na arkadowe krużganki
Podwójny portret Zamojszczyzny: Czekamy na arkadowe krużganki

Dziedziniec dawnej Akademii Zamojskiej jest miejscem mającym niezwykłą historię. Nadal jest jednak niedoceniany przez mieszkańców miasta i turystów. To się zapewne zmieni.

07.02.2017 16:11    3
Gm. Krynice: 74. rocznica bitwy pod Zaborecznem (ZDJĘCIA)
Gm. Krynice: 74. rocznica bitwy pod Zaborecznem (ZDJĘCIA)

Dzisiaj (2 lutego) odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą bitwy pod Zaborecznem.

02.02.2017 19:00    8
Porucznik "Ostoja"
Porucznik "Ostoja"

Był nauczycielem i inicjatorem amatorskich teatrzyków. W czasie wojny doskonałym organizatorem konspiracji w Nabrożu i okolicy. Pod nosem Niemców i konfidentów wydawał podziemną prasę. Został zabity przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku podczas napadu na plebanię w Nabrożu.

02.02.2017 11:51    3
Podwójny portret Zamojszczyzny: dworzec na peryferiach
Podwójny portret Zamojszczyzny: dworzec na peryferiach

Zamość Północny była to stacja kolejowa przypominająca... widmo. Powstała na polach Sitańca (tuż za granicą miasta). Obok stał biurowiec zwany potocznie "Lipskiem". Był to nowoczesny gmach, którego budowy nigdy nie ukończono. Niektórzy mieszkańcy Zamościa uważają, że nad tym miejscem ciąży jakieś "inwestycyjne fatum".

31.01.2017 16:04    8
Kraina "Nepomucków"
Kraina "Nepomucków"

Krzyże, "frasobki" i przeróżne "święte" figury stawiano w miejscach, które uznawano za szczególnie ważne lub niebezpieczne. Tak było w całej Polsce. Osobliwością naszego regionu są jednak liczne przedstawienia św. Jana Nepomucena. Cieszył się on w Ordynacji Zamojskiej szczególną popularnością.

31.01.2017 15:58    2
Z wizytą w Guberni Lubelskiej
Z wizytą w Guberni Lubelskiej

Zabór rosyjski był miejscem, gdzie większości mieszkańców żyło się trudno. Tak działo się także w XIX-wiecznej Guberni Lubelskiej. Jednak niektórzy zamojscy włościanie nie poddawali się ogólnemu, narzuconemu przez Rosjan marazmowi. Ich światły przykład został zauważony.

26.01.2017 08:00    3    12
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama