Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:42
Reklama
Reklama

Historia

Ludzie z Harasiuk wyjdą z ukrycia
Ludzie z Harasiuk wyjdą z ukrycia

Zapomniani ludzie z Harasiuk znowu pojawią się w Zamościu. Z nabożnymi minami, dumnie ściskający kierownice rowerów. Choć bez butów, to z długopisami wetkniętymi w kieszonkę marynarki. Będzie można ich obejrzeć za sprawą Adama Gąsianowskiego – właściciela Muzeum Fotografii. Wystawa od 2 grudnia będzie otwarta w restauracji "Pod apteką rektorską".

30.11.2016 10:17
Niech szkopy nie widzą łez
Niech szkopy nie widzą łez

"Na podstawie dekretu Führera i kanclerza Rzeszy z 7 X 39 oraz wytycznych Führera w sprawie skutecznego zwalczania band (...) zarządzam: Powiat Zamość zostaje uznany za pierwszy niemiecki teren osadniczy w Generalnej Guberni" – czytamy w tzw. zarządzeniu ogólnym wydanym 12 listopada 1942 r. przez Heinricha Himmlera, reichsführera SS. "Teren ma się stać nową zabezpieczoną ojczyzną dla przesiedleńców z Bośni, zagrożonych Volksdeutschów przesiedlonych z okupowanych terenów wschodnich".

29.11.2016 11:42    3
Dwieście pionierskich "kierowczyń"
Dwieście pionierskich "kierowczyń"

"Tak długo pragnęłam mieć jakąś męską pracę. Zawsze mnie to interesowało" – czytamy w liście od czytelniczki opublikowanym w 1950 r. na łamach "Przyjaciółki". "Tatuś mój jest stolarzem i w czasie okupacji pomagałam mu w warsztacie. Po wyzwoleniu pracowałam w różnych zawodach, lecz w żadnym nie znalazłam zadowolenia, bo przecież pracować trzeba z chęcią". Kobieta została jednak przyjęta do pracy w jednym z Państwowych Gospodarstw Rolniczych (PGR). Tam zaoferowano jej posadę traktorzystki. Spotkało ją wielkie szczęście!

23.11.2016 09:14    7
Podwójny portret Zamojszczyzny: Zaginieni artylerzyści i armata
Podwójny portret Zamojszczyzny: Zaginieni artylerzyści i armata

W zamojskich Koszarach można było przed ostatnią wojną oglądać trzy pomniki. Pozostały po nich tylko pożółkłe, archiwalne zdjęcia. Kilka takich fotografii udostępnił "Kronice Tygodnia" Radosław Kościk z Zamościa.

18.11.2016 16:36    17
Film o Powstaniu Zamojskim
Film o Powstaniu Zamojskim

Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944" – to tytuł powstającego filmu dokumentalnego o tragicznych losach Zamojszczyzny podczas II wojny światowej. Premiera dokumentu już w grudniu.

15.11.2016 15:45
Róża Potocka – córka kniazia
Róża Potocka – córka kniazia

Dorosłe życie jej nie rozpieszczało. Straciła dwójkę dzieci. Mąż – hrabia Tomasz Potocki – poszedł na wojnę i już do domu nie wrócił. W Zwierzyńcu Róża Potocka został sama. Pomagała ludziom i zwierzętom.

11.11.2016 12:00    1    4
Na granicy upływu krwi
Na granicy upływu krwi

Po ostatniej wojnie los polskich dzieci nie był godny pozazdroszczenia. Publicyści bili na alarm, obwiniając współobywateli (władze komunistyczne bano się prowokować) o nieczułość i brak odpowiedzialności wobec dzieci. Kłopotem była powszechna nędza, która... rzadko bywa towarzyszką empatii. Odnotowywano dramatyczne rekordy umieralności noworodków. W niektórych miejscowościach wynosiła ona nawet 90 proc. w stosunku do liczby urodzin.

11.11.2016 08:41    3
Podwójny portret Zamojszczyzny: Amfiteatr – niewykorzystana szansa
Podwójny portret Zamojszczyzny: Amfiteatr – niewykorzystana szansa

Amfiteatr najpierw był dumą, a potem przez wiele lat... straszył mieszkańców Zamościa. Stał obok Starówki, w sąsiedztwie Nowej Bramy Lubelskiej. Teraz pozostało po nim tylko (trochę dziwne) wspomnienie.

10.11.2016 08:00    4
Aura dla Zamościa i Roztocza
Aura dla Zamościa i Roztocza

Zamojski Urząd Miejski podsumował tegoroczny sezon turystyczny. Jest się czym pochwalić. W tym roku Zamość odwiedziło 244 tys. osób. To o 13 proc. więcej niż jeszcze w 2016 r. Podczas gali doceniono też ludzi, którzy stworzyli oryginalne atrakcje turystyczne. Wśród nich jest nasz redakcyjny kolega.

08.11.2016 12:42    2
Gmina Trzeszczany: To mój tata
Gmina Trzeszczany: To mój tata

Stanisława Panasiewicz z Hrubieszowa zna swojego ojca tylko ze zdjęcia. Szukała go przez wiele lat. Bez skutku

08.11.2016 08:21
Spór z cyrulikiem a... sprawa polska
Spór z cyrulikiem a... sprawa polska

Doktor Zygmunt Klukowski – lekarz, kronikarz i społecznik – w 1918 i 1919 r. mieszkał w Krasnobrodzie. Przez ponad rok leczył tam ludzi, walczył z felczerami oraz tyfusem. Ten epizod z życia "starego doktora" warto przypomnieć. To także opowieść o tym, jak odzyskanie przez nasz kraj niepodległości wyglądało z perspektywy niewielkiego, trochę sennego miasteczka na Roztoczu.

05.11.2016 08:16    1
Co zrobi Pan Niebieski?
Co zrobi Pan Niebieski?

"Staremu młoda Żona, iest kareta na on świat zaprzężona (...). Dlaczego iesteś iey Dziadusiu miły? (...). Nieraz takie ma w sobie Wota; żebyć prędko Requiem zaśpiewano, a ona nie czekając wyjścia żałoby, za młodego twoją się Substancyą wyraiła" – przestrzegał mężczyzn mających młode żony Stanisław Jan Niewieski, zamojski uczony. Bo do takich zachowań przymuszała je podobno planeta Wenus. Ile małżeństw za jej przyczyną się rozpadło? Któż to zliczy...

04.11.2016 09:30    2
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kobiety za bufetową ladą
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kobiety za bufetową ladą

Zakupy robiły tam kiedyś tysiące ludzi. Bufet funkcjonował obok zamojskiej Nowej Bramy Lubelskiej, tuż przy dawnym dworcu autobusowym. Można tam było nabyć piwo, oranżadę, kanapki, różne sałatki (niektóre były podobno smaczne), śledzie w śmietanie czy słodycze.

03.11.2016 08:30    6
Ogniomistrz i pani od polskiego
Ogniomistrz i pani od polskiego

Przed wojną Natalia Paździor była nauczycielką. Jej mąż Mieczysław zawodowym podoficerem, starszym ogniomistrzem w 3 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Zamościu. W czasie wojny został aresztowany przez gestapo, bo kolportował podziemną prasę. Do domu nigdy już nie wrócił.

02.11.2016 11:57
Muzyczny gen księgowego
Muzyczny gen księgowego

Tadeusz Głąb z Nawoza był samoukiem. W domu mówiło się, że wcześniej zaczął grać na trąbce niż mówić. Potem, już jako dorosły mężczyzna, zakładał zespoły oraz orkiestry dęte, rozpisując ze słuchu partytury. Na co dzień pracował jako księgowy.

29.10.2016 09:03
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama