Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:08
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Historia

Nauczycielka i urzędnik z sądu
Nauczycielka i urzędnik z sądu

Zuzanna Zielińska była nauczycielką szkół w Krasnobrodzie, Klemensowie i Szczebrzeszynie. Jej mąż Władysław był sekretarzem w szczebrzeszyńskim sądzie. Zgodnie z kanonem urzędniczym nosił charakterystyczny, krótko ostrzyżony dwucentymetrowy wąsik.

25.01.2017 10:15    2
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Pamiątka od piramid trwalsza
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Pamiątka od piramid trwalsza

Fasadę Starej Bramy Lubelskiej (wcześniej nazywano ją Bramą Janowicką) zaprojektował Bernardo Morando, włoski architekt. Pracował on dla Jana Zamoyskiego – wielkiego kanclerza, hetmana, fundatora i założyciela Zamościa. Budynek był wówczas piękny i okazały. Zaborcy go zdewastowali.

24.01.2017 10:05    3
Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna
Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Na starych zdjęciach Zamościa można zobaczyć dziwną konstrukcję. Jest to 28-metrowa wieża spadochronowa. Stała ona przy stadionie (w sąsiedztwie Parku Miejskiego). Wykonano stamtąd podobno kilka tysięcy skoków.

20.01.2017 09:57    3
Bohaterowie wrócą do domu
Bohaterowie wrócą do domu

Mariana Pilarskiego ps. Jar, inspektora zamojskiego Inspektoratu AK-WIN, oraz Stanisława Biziora ps. Eam, komendanta Lotnej Żandarmerii, Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w 1951 roku skazał na karę śmierci. Wyrok wykonano w podziemiach Zamku Lubelskiego. Gdzie znajdują się ich szczątki, nie wiadomo. Może wyjaśni to ekshumacja, którą na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie przeprowadzi IPN.

17.01.2017 20:29    6
Ostatni świadek zbrodni
Ostatni świadek zbrodni

– Tego nie mogę zatrzymać dla siebie. Jestem ostatnim żyjącym świadkiem pacyfikacji Białowoli (gm. Zamość). Uznałem, że powinienem o tamtych tragicznych wydarzeniach opowiedzieć – tłumaczy Wiesław Kuźma.

13.01.2017 08:03    11
Podwójny portret Zamojszczyzny: Zmieniamy się razem z... ratuszem
Podwójny portret Zamojszczyzny: Zmieniamy się razem z... ratuszem

O zamojskim ratuszu można przeczytać w każdym przewodniku turystycznym dotyczącym tego miasta. Wiele informacji na temat tej budowli można znaleźć również w opracowaniach naukowych, także w tych sprzed lat. Ratusz się jednak zmieniał, ewoluował. Widać to także na archiwalnych zdjęciach.

12.01.2017 13:33    6
Apostoł i mistrz fotografii
Apostoł i mistrz fotografii

"Byle kto nie mógł sięgać po zawód fotografa" – pisał Jan Bułhak w tekście o pionierach XIX-wiecznej, polskiej "sztuki malowania światłem". – "Aspirowali doń ludzie o wyrobionym poczuciu malowniczości i plastyczności, ludzie umiejący rysować i malować, mający nieraz ze sobą dyplomy czy studia jakiejś uczelni artystycznej, a przynajmniej gruntownie przygotowanie przez nabytą ogładę artystyczną".

08.01.2017 08:19    2
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kotwica zamiast "zbiornicy jaj"
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kotwica zamiast "zbiornicy jaj"

Zamojski Rynek Solny jest jedną z wizytówek Hetmańskiego Grodu. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że mógł on pełnić także funkcję przemysłową. A tak było m.in. dzięki Spółdzielni Mleczarskiej Powiatu Zamojskiego. Był to zakład może nie najpiękniejszy, ale za to... bardzo pożyteczny.

07.01.2017 09:00    1    4
Rzecz o naszym Państwie... Zamojskim
Rzecz o naszym Państwie... Zamojskim

Ukazała się kolejna książka naszego redakcyjnego kolegi Bogdana Nowaka pt. "Państwo Zamojskie. Przeciwko czarownicom, duchom i najeźdźcom". I znów gratka dla miłośników historii.

04.01.2017 09:26    9
Nie zasługują na pomnik?
Nie zasługują na pomnik?

Przy ul. Śląskiej w Zamościu stoi pomnik jeńców radzieckich. Jest brzydki, siermiężny. To jednak pamiątka po wojennej tragedii. Niestety, pomnik może niebawem zniknąć. Komu przeszkadza?

29.12.2016 07:27    4    8
Ratujcie piękną "Borowiankę"!
Ratujcie piękną "Borowiankę"!

Mało jest miejsc mających tak niezwykły, tajemniczy urok. Willa "Borowianka" położona jest w sąsiedztwie słynnej "Plenipotenówki" w Zwierzyńcu. To jeden z najciekawszych zabytków w gminie. Niestety, "Borowianka" wygląda fatalnie, grozi zawaleniem. Jeśli nikt o ten zabytkowy budynek nie zadba, nic z niego nie pozostanie.

27.12.2016 09:23    2    4
Podówjny portret Zamojszczyzny: Reklama fotograficznego atelier
Podówjny portret Zamojszczyzny: Reklama fotograficznego atelier

Zdjęcia z zamojskiej wieży ratuszowej wykonywało wielu fotografów: amatorów i zawodowców. Jednym z nich był Jan Strzyżowski. Jednak kadr, który wybrał nie był przypadkowy.

23.12.2016 11:00    5
Budynki jak rudery, ale magia jest!
Budynki jak rudery, ale magia jest!

Mało jest w Zamościu miejsc z tak bogatą historią, a jednocześnie równie... zapomnianych. Część Starego Miasta zwaną "Podkarpiem" tylko sporadycznie odwiedzają turyści. Kiedyś było inaczej. Ślady świetności i popularności dawnego klasztoru Bonifratrów nadal są zresztą widoczne.

15.12.2016 09:00    5
Dwa szczupaki od "Sobiepana"
Dwa szczupaki od "Sobiepana"

Wiele piszemy ostatnio o zwierzynieckich, trochę zapomnianych budowlach (m.in. o niszczejącej, zabytkowej oberży z połowy XIX w.). Jednak ciekawe są także miejscowe... nieistniejące już zabytki. Najważniejszy z nich to letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Odwiedzał ją w XVII w. Bazyli Rudomicz, nieoceniony zamojski kronikarz. Załatwiał tam wiele spraw publicznych i prywatnych.

10.12.2016 08:13    9
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kiszonki ze starej kazamaty
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kiszonki ze starej kazamaty

Na zdjęciu z połowy ubiegłego wieku widać ruinę ceglanej budowli z wymalowanym białą farbą napisem "Punkt skupu". To były smętne pozostałości jednej z kazamat zamojskiego Bastionu I. Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

01.12.2016 06:55    3    13
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama